print_r($newStuff);

Array
(
 [RAndoMness]=> 28Sep09
 [JPsDocs] => 22Feb09
 [JPics] => 10Dec11
 [frontpage]
 [FeedBack]
)



ShowCal(date('my'));
April 2017
sun mon tue wed thu fri sat
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
archives(all);
recent music
Boycott SONY

print_r($background);
Array
(
 [today]=>
 [past]=>backgrounds
)
print_r($twitter);
Array
(

    )


    I shop like my mother  echo $newRAM;
    added Sun July 29 2007 at 1:21 PM
    6 comments
    I used to joke that I shop like my mother. Except it isn't really much of a joke because it is totally true. While I was at school it could be problematic sometimes, but since I hope to not have to move again anytime soon, it could be a really good thing.

    You see, when my mother shops, she buys what's on sale or clearance and she buys a lot of it. I inherited the same tactic. When I was at school, people would laugh at me because I'd have 60 cans of soup in my cupboard. Sometimes it would become a little problematic, like when cereal went on sale and then two weeks later it was on an even better sale. I filled the entire area under my bed with boxes of cereal. I actually moved in with about 25 boxes of cereal.

    Today in sunday school, we talked about food storage and budgeting. They touched on preparing a reserve of money as part of setting up a year's supply, but I was surprised that nobody pointed out that there was more of a connection between the two concepts. You see, when you shop like my mother, you naturally build at least a month's supply of food you regularly eat. More than that, though, if you have at least a month's supply of food and regularly watch the food ads, you can save a lot of money on your grocery budget - I'd estimate that I cut my food budget by somewhere between 1/3 to 1/2 because of buying on sale and buying a lot.

    I like having the campbell's chunky soup for lunch. It's a good amount for a meal, it's nice to have a hot lunch, and if you get the cups instead of the cans, it's super convenient. I've been going crazy the last few weeks because if you don't buy them on sale, they cost somewhere between $3 and $4. Compare that with the last time I seriously stocked up on them, where I paid $1 for each one. By buying a lot of food that I know I'll eat, I can easily cut a lot of my budget.