print_r($recent);

Array
(
 [545]=>Collections
 [544]=>Good morning
 [543]=>You know the fee...
 [542]=>Date more, care ...
 [541]=>Moving On
)

 

RAMCal(date('my'));

July 2003
sun mon tue wed thu fri sat
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
             
archives(RAM);


print_r($newStuff);

Array
(
 [RAndoMness]=> 28Sep09
 [JPsDocs] => 22Feb09
 [JPics] => 10Dec11
 [frontpage]
 [FeedBack]
)

recent music
Boycott SONY

print_r($background);
Array
(
 [today]=>
 [past]=>backgrounds
)


getentries(07Dec02);   getentries(07Dec02);

printentries(05Jul03);

$25.66
added Sat July 05 2003 at 4:38 AM
0 comments
For one pizza.

Now, Pizza Hut is always expensive. In fact, I think they intentionally keep their prices above other pizza joints, just so that they are seen as more classy or something. And I actually do like the pizza, but I never bought Pizza Hut because, well, it's expensive. I don't really know the pricing very well, because at work, I'm usually too busy trying to keep track of what I'm making. The price is, however, listed on all the order tickets that print out to tell me to make another pizza. Occasionally I take a look at some of the bigger orders and drop my jaw. I sincerely hope that these people that are spending over $100 on pizza have a very large group of people sharing the cost. It is not at all unusual to see a bill over $50. I always just think to myself that such frivilous spending on *pizza* is unwarranted. Pizza Hut has never stricken me as being *that* great of food to excuse the huge bill.

One pizza, though, cost some (hopefully well-to-do) person $25.66. Just one pizza. Granted, this was one heck of a pizza. A supe supreme with extra pepperoni, extra sausage, extra beef, and extra cheese. so, counting the toppings on the super supreme and each of the extras as one topping, they got a total of (lets see... ham, pepperoni, sausage, beef, pork, green pepper, mushroom, onion, cheese) 10 toppings. This pizza was stacked so high that I momentarily feared that it wouldn't fit in the oven. They probably had to use a serving spoon to scoop it out of the box and a fork to eat it. It definitely was quite a creation.

But $25.66? That was over half the amount that I made in the entire evening. Thank goodness I'm quitting tomorrow... Unemplyoment, here I come. (If anybody's hiring, check out my resume. I'm looking for just about anything other than fast food or convenience stores. Actively seeking web design, data entry, receptionist, waiter, and delivery driver positions.)